T.C. Sağlık Bakanlığı Ankara İl Sağlık Müdürlüğü Sağlık Bilimleri Üniversitesi Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim ve Araştırma Hastanesi

FUNDUS FLUORESCEİN ANJİOGRAFİ (FFA) Güncelleme Tarihi: 30 Aralık 2019

FUNDUS FLUORESCEİN ANJİOGRAFİ (FFA)


Sodyum floresein mavi ışık altında flöresans veren sarı bir boyadır. Hemşire tarafından bu madde kolda damardan verilir. Sistemik dolaşıma katıldıktan 10 saniye sonra göz damarlarına ulaşır ve bu madde sayesinde gözdibindeki damarsal yapılar görünür hale gelir. Özel bir kamera yardımı ile gözdibi fotoğraflanarak ilgili hekim tarafından değerlendirilir. Yaşa bağlı makula dejenerasyonu (sarı nokta hastalığı), diabetik retinopati, retina damar tıkanıklıkları, göz tümörleri, orta ve arka üveit tanısında FFA kullanılır.

 Kliniğimizde retina ve uvea birimlerinde FFA ile hasta değerlendirmesi ve takibi yapılmaktadır. Özellikle diabetik hastalarının takip ve tedavi kararını verirken FFA değerlendirmesi çok önemlidir. Kliniğimizde ZEISS VISUCAM 500 ile hergün ortalama 5 hastanın değerlendirmesi yapılmaktadır. Ayrıca bütün retina hastalarının renkli fundus fotoğrafları ve fundus otoflöresans değerlendirmeleri yapılmaktadır.

Paylaş