Sağlık Çalışanları Hk.
23 Haziran 2020

Çin'in Wuhan kentinde başlayan Coronavirüs (Covid-19) salgını birçok ülkede hızla yayılım göstererek tüm Dünyayı tehdit etmeye devam etmekte olup; Dünya Sağlık Örgütü tarafından pandemi olarak nitelendirilen bu salgından, ülkemizi ve vatandaşlarımızı korumak ve salgının yayılmasını engellemek için bir birçok tedbire başvurulmuştur.
  COVID-19 etkeni (SARS-CoV-2) zoonotik kaynaklı bir virüstür. İnsandan insana damlacık, temas ve bazı durumlarda aeosol yoluyla bulaşır. Bu nedenle, COVID-19 hastalığının bulaşması ve salgının yayılımının önüne geçilmesi için  damlacık ve temas izolasyonu önlemleri alınması aşikardır.
  Son dönemde Başkanlığımıza ve CİMER e yapılan birçok başvuruda bazı sağlık personellerinin çalışma kıyafetleri olan formalar , önlükler ve benzeri kıyafetler  ile sağlık tesisleri dışına çıktıkları, toplu taşıma araçlarını kullandıkları ve bu şekilde halk sağlığını riske soktukları şeklinde endişelere yol açtıkları  yer almıştır.
   Konunun Başhekimliğinizce tüm personele tebliğ edilmesi ,  salgın dönemi göz önüne alınarak enfeksiyon kontrol komiteleri ve bilim danışma kurulu kararlarına göre hareket edilmesi için gereğini bilgilerinize rica ederim. 

 


Dr. Metin KARAN
Müdür a.
Kamu Hastaneleri Hizmetleri Başkan Yardımcısı