COVID-19 (SARS-CoV2 Enfeksiyonu) Rehberi
16 Mart 2020

Bilindiği üzere, Çin Halk Cumhuriyeti’nde ortaya çıkan ve çeşitli ülkelerden bildirimi yapılan Coronavirus (COVID-19) hastalığına yönelik dünyadaki gelişmeler takip edilmektedir. 
T.C. Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğümüzce son gelişmeler ışığında Bilim Kurulu ve ilgili kurum ve kuruluş temsilcilerinin katkılarıyla hazırlanan “COVID-19
(SARS-CoV2 Enfeksiyonu) Rehberi”; COVID-19, etkeni, bulaşma yolları, vaka tanımları ve tanı yöntemleri hakkında bilgi vermek, COVID-19 vakası veya temaslısı ile karşılaşıldığında izlenmesi gereken strateji ve uygulama şekilleri hakkında yol göstermek amacıyla hazırlanmıştır. Bu doküman ağırlıklı olarak DSÖ önerileri doğrultusunda oluşturulmuştur. 
COVID-19’a yönelik olarak hazırlanmış olan “COVID-19 (2019-nCoV Hastalığı) Rehberi” güncel DSÖ önerileri ve bilimsel gelişmeler doğrultusunda güncellenmektedir. Güncellenen rehber dokümanı ve rehber sunumları, afiş, broşürler ve sık sorulan sorular ve cevapları Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü web sayfasında (https:// hsgm.saglik.gov.tr/tr/bulasici-hastaliklar/2019-n-cov.html) düzenli olarak yayımlanmaktadır.

COVID-19(SARS-CoV2 ENFEKSİYONU)REHBERİ

Vaka Tanımı ve Vaka Yönetimi
Vaka Takip Algoritması
Numune Alımı, Saklanması ve Nakli
Enfeksiyon Kontrolü ve İzolasyon
Hasta Bakımı ve Tedavisi 
Temaslı Takibi
Vaka Görülen Ülkelere Gidecek Kişilerin Yapması Gerekenler
Yüzey Temizliği ve Dezenfeksiyonu İçin Önerilen Ürünler 


Konularında, “COVID-19 (SARS-CoV2 Enfeksiyonu) Rehberi” doğrultusunda hassasiyetle hareket edilmesi hususunda;