Vitrektomi
25 Kasım 2019

Gözün merkezi kısmını dolduran, jel kıvamında şeffaf bir doku olan viitreusta gelişen patolojilerin ve retina yüzeyindeki tedavisinde vitrektomi cihazı kullanılmaktadır. Bunlar arasında en çok diyabetik retinopati ve retinal vasküler hastalıklara bağlı vitreus içi kanama ve retina yırtığı ile birlikte gelişen retina dekolmanıdır. Gözün arka segment hastalıkları için yapılan vitrektomi ameliyatları ile vitreus jelinin cerrahi olarak alınır.

Vitrektomi ameliyatı lokal ya da genel anestezi altında yapılabilir. Gözün renkli kısım dışındaki beyaz kısmındaki skleraya mikro kesiyle 3 giriş yapılarak ameliyat gerçekleştirilir. Girişlerden biri göziçi basıncını düzenlemek amaçlı sıvı vermek için, diğer girişler de görüntü amaçlı ışık kaynağı için ve vitrektör ( kesici ve emici alet ) aletinin girmesi için kullanılır. Vitrektomi sonrası vitreus jelinin yerine hava, silikon veya gaz verilebilir. Silikon 3-6 ay sonra alınırken, gaz kendiliğinden emilir ve sonrasında göz içi sıvı ile göz kendiliğinden dolar.

Kliniğimizde en gelişmiş vitrektomi cihazlarından biri olan Constellation kompakt cihazı bulunmaktadır. Bu cihaz ile sütürsüz(dikişsiz) 23 veya 25 gauge vitrektomi yapılabilmektedir.