T.C. Sağlık Bakanlığı Ankara İl Sağlık Müdürlüğü Sağlık Bilimleri Üniversitesi Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim ve Araştırma Hastanesi

BAŞHEKİM Güncelleme Tarihi: 17 Temmuz 2020

BAŞHEKİM


muratalper.jpg

Prof.Dr. Murat ALPER
Başhekim

 

 


ÖZGEÇMİŞ


Kayseri/İncesu/Kızılören'li ve 1970 Istanbul doğumlu olan Alper, İstanbul Ressam Şevket Dağ İlkokulu ve İstanbul Esenler İbrahim Turhan Lisesini bitirdi. 1992 yılında Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi'nden mezun oldu.

1992-1994 yılları arasında Kastamonu Küre Sağlık Merkezi’nde Başhekim ve Sağlık Grup Başkanı olarak çalıştı. 1998 yılında Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde Tıbbi Patoloji Uzmanı oldu. 1998-2005 yılları arasında Abant İzzet Baysal Üniversitesi Düzce Tıp Fakültesi'nde Yardımcı Doçent olarak çalıştı. Kurucu Anabilim Dalı Başkanlığı ve Sağlık Bilimleri Enstitüsü Müdür Yardımcısı olarak görev yaptı. 1998-2017 yılları arasında Eğitim Koordinatörlüğü, Bilgi İşlem, Kalite, Bilimsel Araştırma Komisyonu, Etik Kurul, Ek ödeme gibi değişik alanlarda görev yaptı. 2005 yılında doçent, 2011 yılında da Erzincan Üniversitesi Tıp Fakültesinde Profesör oldu. 2005-2017 yılları arasında Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde Patoloji Kliniği Eğitim Sorumluluğu, kurucusu olduğu Eğitim Koordinatörlüğü, Başhekim Yardımcılığı, 2012-2014 ve 2017 yıllarında Başhekim ve Hastane Yöneticiliği görevinde bulundu.  Ankara Şehir Hastanesi Patoloji Kliniğinde bir yıl süreyle Kurucu İdari ve Eğitim Sorumlusu olarak görev yaptı. TC Sağlık Bakanlığı Tıbbi Laboratuvarlar Bilim Komisyonu üyesidir. Ankara Patoloji Derneği Başkanlığı yaptı ve bu dönemde yönetim kurulundaki arkadaşlarıyla birlikte “Patoloji Kış Okulu” uygulamasını başlattı. 23. Ulusal Patoloji Kongresi Düzenleme Kurulu Başkanlığı yaptı ve Patoloji Dernekleri Federasyonunda çeşitli görevlerde bulundu.

T.C. Sağlık Bakanlığı Kamu Hastaneleri Genel Müdürlüğünde Genel Müdür Yardımcısı ve Genel Müdür olarak çalıştı. İnsangücü, cihaz, sarf, süreç ve işleyişte verimlilik konularına odaklandı. 


Patoloji Dernekleri Federasyonu En İyi Araştırma Makalesi Ödülü aldı. Tıp Eğitimi konusunda inceleme yazıları yazdı. Kitap çalışmaları dışında, 115’i yurtdışı olmak üzere çok sayıda bilimsel yayını vardır. Bu yayınların Google Scholar H index’i 25, i10 indexi 52, Researchgate Skoru: 36,31'dir ve 120' si textbook kitaplarda olmak üzere 2.141 atıf yapılmıştır. 


Hastanemizin Daha Önceki Yönetici ve Başhekimleri İçin TıklayınızPaylaş