Prof. Dr. Selda Pelin Kartal'dan, dünya genelinde 'uyuz hastalığı' artışı uyarısı
24 Ocak 2022

Dermatoloji Kliniği Eğitim ve İdari sorumlusu Prof. Dr. Selda Pelin Kartal, Türkiye’de son iki yılda uyuz hastalığının yüzde 50 oranında arttığını ifade etti. Kartal, "Bu bir bulaş olması sebebiyle herhangi bir zamanda, 
herhangi bir ülkede ortaya çıkabilir” sözlerini kullanırken, Uzman Dr. Arslan Yürekli "Hasta, uyuz hastalığını kaptığını kabul ederek hastaneye gelmeli. Ardından da onu tedavi etmeliyiz. Bu da yetmiyor" açıklamasını yaptı.

Kartal, “Bu parazitler deri altına girerler ve yumurtalarını bırakırlar. Tünel kazarlar ve oradan yaklaşık 2 ile 6 hafta sonra şikâyetler görülmeye başlar” diye konuştu. 
Dermatoloji Uzmanı Dr. Aslan Yürekli ise “Bu uyuz böceği aynı bir tünel kazma makinesi gibi çalışıyor. Ağzını sağa sola hareket ettirerek derinin altına doğru ilerliyor. 
Ama bu bahsettiğimiz tünel öyle çok büyük bir tünel değil. Vücudumuzda toplu iğne büyüklüğü kadar bir yer kaplıyor aslında ve burada çoğalarak kendi evini inşa ediyor. Ardından yumurtalarını bırakıyor 
ve hastalığın daha da kronikleşmesine sebep oluyor. Hasta doğru zamanda hastaneye gelmezse veya bütün aile fertleri tedavi olmazsa kronikleşiyor, vak’a sayıları artıyor. Son dönemde gördüğümüz 
vak’a artışlarının en büyük sebeplerinden biri de eksik tedavi. Eksik tedavi derken; örneğin hasta eline ilacı sürdü, daha sonra gitti bulaşık yıkadı ve o sürdüğü ilâç yok oldu. 
Bundan dolayı uyuz orada üremeye devam ediyor. Tuvalete gittiniz. Elinizi yıkadınız. Tekrar ilâcı o bölgeye uygulamanız lâzım” dedi.