OBEZİTE TANI VE TEDAVİ MERKEZİ
07 Ocak 2021

OBEZİTE TANI VE TEDAVİ MERKEZİ

 Merkezimiz hastanemizin Mevki Ek Binasında yer almaktadır. Türkiye'de aktif olarak obezite salgınını tanıma, önleme ve tedavi etme  yollarını inceleyen az sayıdaki merkezden biridir. Merkezimiz, çok disiplinli bir bakım altında hastalara en uygun tedavi seçeneklerini sağlamayı amaçlamaktadır. Obezite Merkezimize başvuran tüm hastalar ilk önce bir yönetici, program yöneticisi, endokrinoloji uzmanı, psikiyatri uzmanı, genel cerrah, psikolog, diyetisyen ve fizyoterapist tarafından değerlendirilir. Bu görüşmelerden sonra, obezite tedavisi programına katılımı onaylanan hastalar merkeze kabul edilir. Daha sonra, şişmanlığın altında yatan nedenler; fiziksel, biyolojik, psikolojik ve çevresel açıdan incelenir. Merkezimizde; diyet tedavisi, egzersiz tedavisi, davranış terapisi, tıbbi tedavi ve cerrahi tedavi uygulanmaktadır.
 Merkezimizin amacı; sadece hizmet birimlerinde kilo vermek değil, sağlıklı yaşam ve beslenmeyi alışkanlık ve yaşamsal bir davranış haline getirmek ve özellikle bariatrik cerrahi uygulanan hastalarda verilen kilonun  geri alınmamasını sağlamaktır.

OBEZİTE MERKEZİ ÇALIŞAN PERSONEL

Op. Dr. Harun Karabacak:   Obezite Merkezi Sorumlusu/Genel Cerrahi

Doç. Dr. Bekir Uçar/ Doç. Dr. Muhammed Kızılgül: Endokrin ve Metabolizma Hastalıkları

Doç. Dr. Alper Özkardeş /Uz. Dr. Mehmet Saydam:  Genel Cerrahi

Uz. Dr. Fatma Hülya Şahin:   Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon

Uz. Dr. Yasemin Koçyiğit/Uz. Dr. Ayşe Gökçen:   Psikiyatri

Dr. Hacer Temizhan Çalışkan: Halka ilişkiler sorumlusu

Demet Önel: Fizyoterapist

Zeynep Taşyürek: Psikolog

Seçil Bıdaklar:  Diyetisyen

Sıdıka Çifçi: Hemşire

Yasemin Göktaş:  Sekreter


Obezite Merkezi, obezite tedavisinde aşağıdaki yöntemleri kullanır:

- Tıbbi beslenme (diyet) tedavisi

- Bilişsel Davranışçı psikoterapi

- Egzersiz tedavisi

- Tıbbi tedavi

- Cerrahi tedavi


Obezite Merkezinde uygulanan prosedür nedir?

Obezite Merkezimize başvuran hastalara eğitim program hakkında detaylı bilgi verilir. Programa dahil olmak isteyen hasta merkezimizde görevli ekip tarafında değerlendirilir. Eğitimlerimiz modül şeklinde olup;

Modül 1 – Programa Kayıt ve Ön Tarama

Modül 2 – Sağlık Taraması

Modül 3 – Eğitimler – Bilinç Değişimi

Modül 4 – Planlamalar – Aktivite, Beslenme, Biyoloji ve Bilinçaltı Değişimi

Modül 5 – Davranış Değişimi – Hedef Kiloya Ulaşma

Modül 6 – Çevresel Değişim – Hedef Kiloyu Koruma

Modul 3 eğitimi sorumlu doktor ve hemşire tarafından modül 4-5-6 eğitimi diyetisyen, fizyoterapist ve psikolog tarafından verilir.
Obezite Merkezimiz tarafından uygulanan multidisipliner tanı ve tedavi yöntemlerinin temel amacı düzenli ve problemsiz kilo vermeyi sağlamak ve en önemlisi de hastaların gelecek kilolarını koruyabilmelerini devam ettirmelerini sağlamaktır.

Obezite Merkezinin Tanı ve Tedavi Hizmetleri:

Diyet Tedavisi
Obezite Merkezi'ne kabul edilen hastalara, obezite alanında geniş deneyime sahip beslenme ve diyetetik uzmanlarının gözetimi altında kilo vermelerini sağlıyoruz.. Her hasta için diyet alışkanlıklarına ve sağlık koşullarına göre kişiselleştirilmiş bir kalori kontrollü diyet hazırlanmaktadır. Hastaları program süresince beslenme uzmanları izlemektedir.

Bilişsel Davranışçı Psikoterapi
Her ne kadar beslenme ve egzersiz programları kilo vermek için etkili yöntemler olsa da, hastalar bu programları belli bir süre tedavi olarak görme ve programları tamamladıktan sonra etkin olmayan (sedanter) yaşam tarzlarına geri dönme eğilimindedir.

Egzersiz Tedavisi
Aşırı kilo nedeniyle egzersiz yaparken, şişmanlıktan muzdarip hastaların diz ekleminin aşırı yüklenmesi nedeniyle sağlık problemleri yaşaması muhtemeldir. Obezite merkezinde fizyoterapist, her hastaya özel eğitim vermektedir.

Tıbbi Tedavi
Hastanın kilo almasına neden olan herhangi bir metabolik problem varsa, bu tür sorunları çözmek için kendi alanında uzmanlaşmış doktorlar (reaktif hipoglisemi, hipotiroidizm, insülin direnci vb.) tarafından tıbbi tedavi uygulanır. Bütün bunlar içinde, tıbbi tedavinin obezite için doğrudan bir tedavi olarak görülmemesi esas ilkemizdir.

Cerrahi tedavi

Mevcut eğitimler sonrasında hastalarımız konseyimiz tarafından değerlendirilir. Yapılacak cerrahi tipi konseyimize hastanın yaşı, beslenme alışkanlığı ve hastanın ek hastalığına göre karar verilmekte olup merkezimizde tüp mide (sleeve gastrektomi), gastrik baypas ve diger metabolik cerrahiler başarı ile uygulanmaktadır.

 

OBEZİTE MERKEZİ İLETİŞİM:  0312-5961405


Dışkapı Obezite Merkezi, Mevki Binamızda Hizmet Vermektedir.