DIŞKAPI HASTANESİ TANITIM

Hastanemizin Tarihçesi:

1954 yılında Dışkapı Baba Harman mevkii olarak bilinen otuz iki dönümlük arazi, Ankara belediyesinden kiralanmış, 1957 yılında temeli atılan hastane binası “300” yatak kapasitesi ile 25.06.1964 tarihinde dönemin T.C. Çalışma Bakanı Sayın Bülent Ecevit tarafından hizmete açılmıştır. Hastanemiz açıldığı günden itibaren çok yoğun bir taleple karşı karşıya kalmıştır. Bu talebe cevap vermek ve hizmet kalitesini yükseltmek adına zaman içinde yeni birimler eklenmiş, yatak kapasitesi arttırılmış, eğitim hastanesi konumuna gelen S.S.K Dışkapı Hastanesi hasta tedavisinin yanı sıra asistan yetiştiren, sağlık alanında çeşitli araştırmalara ev sahipliği yapan, Türkiye’nin en büyük hastanelerinden biri haline gelmiştir.

 

1996 yılında Dışkapı ‘da verilen poliklinik hizmetlerine dahil olarak, kendi arazisinde yapılan modern binasında altmış poliklinik odası ile hizmet kalitesini artırmıştır.

2005 tarihinde, Sosyal Sigortalar Kurumunun kaldırılıp tüm güvenlik kuruluşlarının tek bir çatı altında toplanması amacı ile Sosyal Güvenlik Kurumunun kurulmasıyla, diğer S.S.K hastaneleri gibi Dışkapı Ankara Hastanesi de Sağlık Bakanlığı’na (T.C.S.B) devredilmiştir. Bu tarihten sonra hastane ismi T.C.S.B Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim ve Araştırma Hastanesi olarak değiştirilmiştir. Hastane, bünyesine dâhil edilen çeşitli semt poliklinikleri ve yeni açılan kırk sekiz polikliniği ile daha da büyümüştür.

 

Dışkapı hastanesi olarak 7 ayrı merkezde hizmet veriyoruz.

MERKEZ POLİKLİNİĞİ

MEVKİ BİNASI

HASKÖY SEMT POLİKLİNİĞİ

ŞENTEPE POLİKLİNİĞİ

TOPLUM RUH SAĞLIĞI MERKEZİ

ANITTEPE POLİKLİNİĞİ

ÇİĞİLTEPE POLİKLİNİĞİ

 

Hekim sayımız 795, Hemşire ve Ebe sayımız 964  ve diğer çalışanlarımız 786 kişidir.

Yatak sayımız 760, yoğun bakım yatağı 133, Ameliyathane masa sayımız 29 dur ayrıca nitelikli yatak oranımız %44,4 (1 veya 2 yataklı wc ve banyolu oda) dır.

2005 yılından sonra modern bir yapılanmaya giren T.C.S.B Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim ve Araştırma Hastanesinde yeni merkez polikliniği açılmış, polikliniklere sıramatik ve LCD ekranlar kurulmuş böylece aşırı izdiham ve kalabalığın yol açtığı olumsuz koşullar büyük ölçüde giderilmiştir. Mevcut diş polikliniği yenilenmiş, gençlik merkezi uyku merkezi açılmış, halkla ilişkiler ve hasta hakları birimleri kurulmuş, hasta yakınlarına yardımcı olmak amacıyla hasta yönlendirme ve hasta refakati için yönlendirme çalışanları sosyal yönden eksiklikler büyük ölçüde giderilmiştir.

 

Bütün bunlara ek olarak son yıllarda özellikli birimlerimiz; Sualtı Hekimliği ve Hiperbarik Tıp Kliniği,
Obezite tanı ve Tedavi Merkezi, Girişimsel Radyoloji Polikliniği, Pulmoner Hipertansiyon Polikliniği, Aritmi Polikliniği Organ Nakli, Diyaliz Merkezi, Taş Kırma ünitesi, Anjiyografi ünitesi algoloji (ağrı tedavi merkezi), Akupunktur polikliniklerinin de hizmete başlaması ile sağlıkta yeni ve modern bir anlayış benimsenmiştir.

 

T.C.S.B Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim ve Araştırma Hastanesi 1964’den beri tanıklık ettiği tarihi ve kaliteli, çağdaş, yenilikçi yeni vizyonu ile hizmet etmeye devam etmektedir.

 
 


MCM_1981-1710x1140.jpg