GÜVENLİK BİRİMİ
13 Mart 2019

HASTANEMİZDE GÜVENLİK HİZMETİ
Yıldırım Beyazıt Eğitim ve Araştırma Hastanesi Güvenlik Birimi olarak, kaliteli hizmeti zamanında ve sürekli verebilmek amacıyla,  toplam 89 güvenlik personeli ile başlanmış olup, çıkan personel yerine personel alımı olmadığı için 72 güvenlik personeli ile 24 saat esasına göre vardiyalı biçimde ve kapalı devre kamera sistemi ile kontrollü bir şekilde devam ettirmekteyiz.

 

HASTANEMİZDE GÜVENLİK PERSONEL DAĞILIMI
Hastanemizde güvenlik personel dağılımı ve nöbet yerleri aşağıdaki gibidir.
MERKEZ POLİKLİNİK
Merkez poliklinik binası hafta içi sabah 06:30’da açılmakta ve 17:00’da kapatılmaktadır. Bu süre zarfında 07:00/15:00,15:00/23:00 ve 23:00/07:00 vardiyalarında 1 güvenlik personeli görev yapmaktadır. Mesai saatlerinde görevli güvenlik personeli hasta muayenelerinde hastane çalışanlarının ve hastaların güvenlik içinde olmaları ve huzur bozucu olayların önlenmesi için ve 08:00 itibari ile kan almada biriminde oluşan kalabalığı düzenlemek için güvenlik ekibi ile güvenlik hizmet verilmektedir.

D.BLOK
Yataklı servisler, ameliyathane ve yoğun bakımların D blokta olması sebebiyle hasta yatışı ve ziyaretçi girişleri kontrolleri için asansör önü ve merdiven çıkışında görevli güvenlik personeli,
1.kat ortopedi, ameliyathane önü, beyin cerrahi ve ADS yoğun bakım ile kat ve giriş-çıkış kontrollerini,
2.kat genel cerrahi, kalp damar cerrahi, ameliyathane önü ve kardiyoloji servisinde kat ve giriş-çıkış kontrollerini,
3.kat üroloji ve ortopedi servisi kat ve giriş-çıkış kontrollerini,
4.kat KBB servisi, plastik cerrahi servisi, yoğun bakım, yanık ünitesi ayrıca 5.kat eğitim hemşireleri ve santral servisinin kat ve giriş-çıkış kontrollerini sağlamakta; servislerinde olumsuz bir durumla karşılaşıldığında yetersiz kalınınca telsiz anonsu ile destek güvenlik personeli alarak görevlerini yapmaktadırlar.

F.BLOK
Yataklı servis bulunduran blok da asansör girişinde ve merdiven çıkışında 2 kişilik güvenlik görevlileri ziyaretçi giriş ve çıkış kontrollerini yapmakla birlikte;
1.katta bulunan fizik tedavi ve psikiyatri servislerinde kontrolleri,
2.katta bulunan endokrin ve onkoloji servislerinde kontrolleri,
3.katta servisinde nöroloji ve intaniye servislerinde kontrolleri,
4.katta göğüs hastalıkları, tıbbı onkoloji ve hematoloji servislerinde kontrolleri,
5.katta Hemodiyaliz, Kemoterapi bölümleri ve Eğitim Görevlileri odalarının kat kontrolleri,
6.katta Uzman doktor odaları ve kontrolleri yapılarak güvenlik hizmeti sunulmaktadır.

 


İDARİ MAKAMLAR
Makam girişi olması sebebiyle protokol girişinde karşılama ve Başhekimlik otoparkının düzenini sağlamak amacıyla 2 güvenlik personeli idari makam koruması için ise 1 güvenlik görevlisi görev yapmaktadır.

 ACİL SERVİS
Acil servis ilk girişinde ve acil koridorunda görev yapan ortalama 3 kişilik güvenlik ekibi, görevini, acil servis içerisinde olabilecek doktor, hemşire ve diğer hastane çalışanları ile hasta yakını tartışmasını ve olabilecek şiddetli olumsuzlukları engellemek doğrultusunda güvenlik görevi yapmaktadırlar.


OLAĞANÜSTÜ DURUMLARDA YAPILMASI GEREKENLER
Hastanemizde mesai saatleri içerisinde güvenlik görevlilerinin görev yerleri olan Acil servis, D blok, F blok, Hastane girişi, Morg girişi, Poliklinik girişi ve Katlarda çalışan güvenlik personelleri görevlerini ciddiyet, nezaket ve yardımcı olmak amacıyla yapmaktadırlar. Güvenlik personeli kendi aralarında iletişimlerini ellerinde mevcut olan telsizlerle sağlamaktadırlar. Güvenlik görevlileri görev yerlerinde meydana gelen olumsuzluklara karşı vardiyalarında vardiya şeflerine mevkilerinde olumsuz bir durum olduğunu anons eder. Olay yerine intikal eden güvenlik şefi daha ılımlı bir şekilde yaklaşarak olayın büyümesini engeller. Güvenlik Müdürü ile iletişime geçerek olay hakkında bilgi verir ve adli bir olayla karşılaşıldığında hastane polisi vasıtasıyla kolluk kuvvetlerine haber verilir ve şahıs/şahıslar polis ekiplerine teslim edilerek adli işlemlerin başlamasına yardımcı olur. Durumdan güvenlikten sorumlu idari makam haberdar edilir.
Güvenlik görevlisi, Güvenlik Şefi, Güvenlik Amiri, Güvenlik Müdürü ve Emniyet Görevlisi olarak güvenlik zinciri oluşturularak güvenlik hizmeti yapılmaktadır.
Mesai saatleri dışında ise Güvenlik Görevlisi, Güvenlik Şefi, Hastane Nöbetçi Memuru ve Emniyet Görevlisi olarak güvenlik zinciri oluşturularak güvenlik hizmeti yapılmaktadır.
GÜVENLİK MÜDÜRLÜĞÜ : 3161
GÜVENLİK AMİRLİĞİ : 3200
GÜVENLİK ŞEFLİĞİ : 3173

MORG GİRİŞİ VE OTOPARK
Morg girişi otoparkta görevli güvenlik görevlileri, hastanemiz çalışan personellerin giriş çıkış kontrollerini yapmak ve yabancı araçların girişinin engellenmesini sağlamaktır. Ayrıca hastanemize cenaze araçlarının ve evsel – tıbbi atık araçlarının girişini sağlamak, morg yoluyla yoğun bakım katlarına çıkışı engellemek ve cenaze yakınlarına yardımcı olmak için görev yapmaktadırlar.

GENÇLİK ÜNİTESİ
Psikiyatri hastalarının ilk kontrollerinin yapıldığı serviste görevli güvenlik görevlisi, teşhis konulan hastaların servisine çıkışında yardımcı olmakta ve servis çalışanları ile hasta ve hasta yakınları arasında olabilecek olumsuzluklara müdahale etmek ve engel olmaktatır.

HASTANE DIŞ BİRİMLERİ

Ulus İskitler Ek Hizmet Binasında 10 güvenlik görevlisi, Etlik Semt Polikliniğinde 3 güvenlik görevlisi,Hasköy Semt Polikliniğinde 1 güvenlik görevlisi, Pursaklar Semt Polikliniğinde 1 güvenlik görevlisi, Ostim Semt Polikliniğinde 1 güvenlik görevlisi, Şentepe Semt Polikliniğinde 1 güvenlik görevlisi, Aydınlıkevler Toplum Ruh Sağlığı Merkezinde 1 güvenlik görevlisi olmak üzere hastane dış birimlerde toplam 18 güvenlik görevlisi ile güvenlik görevi yapılmaktadır.

 


POLİKLİNİK OTOPARK

Poliklinik arkasında bulunan otoparkta görevli güvenlik personeli, hastanemiz çalışan personellerinin araç giriş-çıkış kontrollerini, yabancı araçların girişinin engellenmesini ve özürlü araçlara duyarlı olarak yardımcı olmaya, akabinde bina etrafı kontrollerini yaparak dışarıdan gelebilecek tehlikelere karşı tedbir almaktadırlar.