UYKU BOZUKLUKLARI MERKEZİ
24 Haziran 2019İnsan, yaşantısının yaklaşık üçte birini uykuda geçirir. Uyku, kendi içinde belirli bir düzeni olan etkin, aktif ve değişken bir süreçtir. Ve sağlıklı fonksiyon için yaşamsal önem taşıyan karmaşık bir davranıştır. Sağlıklı uyku uyumak, su içmek, beslenmek, nefes almakla birlikte insan hayatı için olmazsa olmaz dört fizyolojik gereksinimden biridir.

IMG_4441.jpg
Uykuya dalma ve uyku sürdürme sorunları, horlama ve nefes tıkanması gibi durumlar, gece bacaklarda ve kollarda oluşan istem dışı hareketler uykunun dinlendiriciliğini azaltıyor ve günlük yaşamı olumsuz etkiliyor. Hatta ciddi sağlık sorunlarının tetikleyicisi olabiliyor. Örneğin, Uyku Apnesi Sendromu (en az 10 saniye süre ile nefes alıp vermede duraklama), bilinen diğer risk faktörlerinden bağımsız olarak hipertansiyon, kalp krizi ve beyin kanaması risklerini belirgin şekilde arttırıyor. Uyku sorunlarından doğan aşırı uyku halleriyse fiziksel ve entelektüel becerileri azaltıyor; öyle ki direksiyon başında uyuklamak gibi ölümcül sonuçlara varabilen neticelere yol açabiliyor.

IMG_4462.JPG

Dışkapı Uyku Laboratuvarı, hastalarımızın genel yaşam kalitesini iyileştirmek için uyku problemlerine çözüm bulmak amacıyla 1994’te kurulmuştur. Bu sayede, uyku hastalıkları tanı ve tedavisinde ülkemizde öncü bir rol üstlenmiştir. Laboratuvarımız 2003 yılında “Türk Uyku Araştırmaları Derneği” tarafından akredite edilmiştir. Merkezimiz Ankara’da ve ülkemizde, Sağlık Bakanlığı hastaneleri içinde özel bir konuma sahiptir. Halen, altı yatak kapasitesi ile konusunda deneyimli teknik kadrosuyla hizmet sunmaktadır.

Uyku laboratuvarımızla, uyku bozukluğunuzu tedavi etmek, daha iyi bir yaşam kalitesini sağlamaya yardımcı olmak arzusuyla çalışıyoruz.

Uyku Ünitesi Ekibi:

Doç.Dr. Hikmet FIRAT (Sorumlu)

Doç.Dr. Melike YÜCE EGE

Uz.Dr. Hülya YILMAZ TOKER (Göğüs Hastalıkları Uzmanı)