EVDE VENTİLATÖRE BAĞLI HASTA TAKİP BİRİMİ
04 Ağustos 2020

Amacımız hastanemiz yoğun bakımlarından taburcu olan ve uzun süre yatağa bağlı olarak yaşam mücadelesi veren hastalarımızın refah seviyesini yükseltmek ve yakınları ile kendi ortamlarında hastanemizde sunulan sağlık hizmeti konforunu evlerine taşımak olup bu hizmetimiz ANKARA’da ilk ve tektir. Bu konuda emek harcayan, her tür desteği bizlerden esirgemeyen başta  Başhekimimiz ve Başhekim yardımcılarımız, Sağlık Bakım Hizmetleri Müdürü ve Yardımcısının çok büyük özverileriyle birimimiz çalışmaya başlamıştır.

Birimimiz yoğun bakımlarında tedavisi biten hastalar taburculuk aşamasında, tedavisini üstlenen hekim tarafından planlanan bakım planına uygun olarak, rehabilitasyon, fizyoterapi, tedavileride dahil olmak üzere sağlık bakım hizmetlerini etik olarak sunmayı amaçlıyoruz.
Hastalarımız yoğun bakımlarımızdan taburcu olmadan önce ilgili hekim tarafından hasta yakınları ile irtibata geçilerek verilecek hizmet ve hizmet kalitesi ile ilgili bilgiler verilmektedir. Birimimiz tarafından hastalar bireysel ihtiyaçlarına göre belirli aralıklarla yaşadıkları ortamda ziyaret edilerek tedavileri yapılmaktadır.
Hastalarımız, Hastanemiz Yoğun Bakımlarından solunum destek cihazları, gastrostomi beslenme tüpü, daimi idrar sondası ve medikal tedaviler vb. ile taburcu olmaktadırlar. Ekibimiz evlerinde bu hastaları takibi sırasında hastaların genel vücut bakımı, bası yarası pansuman gibi bakım hizmetlerini yürütmekte gerekli durumlarda pozisyon verebilen hasta yatağı temini, solunum cihazlarının kullanılması ambu cihazının kullanımı, trakeostomi kanüllerinin bakımı değiştirilmesi, idrar sondası değişimi beslenme ürünlerinin kullanımı hakkında hastaya bakan kişilere bilgilendirme eğitimi ve hizmeti verilmektedir. Gerekli durumlarda hastalarımızdan kültür ve laboratuar incelemesi yapmak üzere numuneler alınarak sonuçları takip edilmekte ayrıca yine hastalarımızın bireysel ihtiyaçlarına göre genel fizyoterapi, solunum terapisi, günlük yaşam aktivitelerinde daha bağımsız olabilmeleri için ev içerisinde hastanın yatağından transferinin nasıl yapılacağı ve aile eğitimini kapsayan fizyoterapist hizmetler sunulmaktadır.
Birimimizde bu işi üstlenen Yoğun Bakım, Göğüs Hastalıkları, Anestejiyoloji ve Reanimasyon Uzmanı, Hemşire, Fizyoterapist, Sosyal Hizmet Uzmanı, Tıbbi Sekreter bulunmaktadır. Gerektiğinde diğer branşlardan ve yan dal branşlarından Uzman Hekim konsültasyonu istenmektedir.
İletişim Numaramız:
Hastane Numaramız: 5962000/1454 (Sekreterlik )