RADYASYON ONKOLOJİSİ KLİNİĞİMİZ


GöreviAdı-SoyadıÜnvanı
Bölüm SorumlusuÖzlem ESER KILINÇUzm.DrMeme Kanseri, Akciğer Kanseri , Baş-boyun tümörleri, Gastrointestinal sistem tümörleri(özefagus ca,mide ca , rektum ca, pankreas ca ) Cilt tümörleri,GÜS tümörleri(prostat ca ,mesane ca)
Radyasyon Onkolojisi UzmanıUmut Seda BALOĞLUUzm.DrSSS , Akciğer, meme,GİS, prostat,lenfoma,başboyun ve yumuşak doku tümörleri
Radyasyon Onkolojisi UzmanıH. Hülya CENGİZUzm.DrAkciğer, Mide, Rektum, Prostat, Meme kanserleri, Baş-Boyun tümörleri, SSS, Cilt, Yumuşak doku tümörleri
 Radyasyon Onkolojisi UzmanıSultan Aysun KOCACANUzm.DrRadyasyon Onkolojisi

TEKNİK VE YARDIMCI SAĞLIK PERSONELİ

Bölümümüzde   Medikal fizik uzmanı 4 fizikçi, 4 radyoterapi teknisyeni mevcuttur.

BÖLÜM  EKİPMAN PARKI

Bölümümüzde radyoterapi tedavisinde  kullanılan;  1 adet Lineer Hızlandırıcı( Elekta marka Synergy model), 1 adet  bilgisayarlı tomografi simülatörü,1 adet bilgisayarlı tedavi planlama cihazı bulunmaktadır. Mevcut cihazlar ile  3 boyutlu (3D)konformal radyoterapi,IMRT( Yoğunluk ayarlı radyoterapi ) ,IGRT (Görüntü Kılavuzluğunda Radyoterapi) yapılabilmektedir.

BÖLÜMDEKİ DENETİMLİ VE GÖZETİMLİ KULLANIM ALANLARI

1.BİLGİSAYARLI TOMOGRAFİ SİMULATÖR ODASI: Radyoterapi planlamasında kullanılacak olan tomografi  görüntülemesinin yapıldığı oda. Bu alan denetimli radyasyon alanıdır. Görevli personel dışında kullanılmaz ve görevli personelin bu alanda radyasyon güvenliği  ile ilgili konulara dikkatle uyması, kişisel dozimetri  taşıması gerekmektedir.

2.LİNAK TEDAVİ ODASI: Radyoterapi tedavi uygulamalarının yapıldığı odadır. Bu alan denetimli radyasyon alanıdır. Görevli personel dışında kullanılmaz ve görevli personelin bu alanda radyasyon güvenliği  ile ilgili konulara dikkatle uyması, kişisel dozimetri taşıması gerekmektedir.

3.DİĞER ALANLAR: Başvuru sekreteryası, ziyaretçi ve hasta bekleme salonu, toplantı odası, doktor odaları, poliklinikler, enjeksiyon odası,  tedavi kumanda odası, BT simülatör kumanda odası vb. diğer çalışma alanları bulunmaktadır.

KLİNİK İŞ AKIŞ SÜRECİ

Kliniğimiz 08:00 da açılır, planlama ve tedavi cihazlarının günlük kalite kontrolleri ve tedaviye hazırlık işlemleri yapılır. Cihazlar tedaviye hazır hale geldikten sonra hasta kabulüne başlanır. Polikliniklerimizde ilk başvuran randevulu hastaların muayeneleri yapılır, gerekli tetkikleri istenir ve tedavi kararları belirlenir. Radyoterapi kararı alınan hastalarımıza klinik sekreterliğimizce planlama randevu tarihi verilir. Bu tarihte gelen hastaların radyoterapi planında kullanılmak üzere tomografisi çekilir. Bu tomografiler üzerinden doktor ve medikal fizik uzmanı tarafından hastaların ışın tedavileri planlanır. Bu işlem klinik yoğunluğa ve hastanın tanısına göre 2-7 gün sürebilmektedir. Tedavi planı tamamlanan hastalara yine bölüm sekreterliğimiz tarafından tedavi randevusu verilerek, tedavilerine başlanır. Tedavisi devam eden hastaların belirli aralıklarla tedavi alan uyumlulukları ve fizik muayeneleri yapılır. Tedavisi tamamlanan hastalarımız kontrol muayene tarihi verilerek taburcu edilir. Kliniğimiz ayaktan radyoterapi hizmeti vermekte olup yataklı servisimiz bulunmamaktadır.

UYGULAMA VE ÇALIŞMALARIMIZ:

Tıbbi Onkoloji, Patoloji, Radyoloji, Nükleer Tıp, Genel Cerrahi, Üroloji, Beyin Cerrahisi, Göğüs Hastalıkları, Göğüs Cerrahisi, Plastik Cerrahi, Gastroenteroloji ve Radyasyon Onkolojisi kliniklerince kanser hastalıkları sorunlarının tartışıldığı Tümör Konsey toplantıları ve Kulak Burun Boğaz Hastalıkları, Radyoloji, Tıbbi Onkoloji, Patoloji, Nükleer Tıp, Radyasyon Onkolojisi kliniğince baş-boyun tümörlerinin tartışıldığı konseylere eşlik edilmektedir.

Hastanemiz radyasyon güvenliği komitesi kapsamındaki çalışmaların yürütülmesine destek verilmektedir.