T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI ANKARA İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ Sağlık Bilimleri Üniversitesi
Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim ve Araştırma Hastanesi

Hasköy Diyaliz Merkezi Güncelleme Tarihi: 22 Ağustos 2019

Hasköy Diyaliz Merkezi


                                                                   IMG_3413.JPG


  

MERKEZ TANITIM

Türkiye’nin Sağlık Bakanlığına bağlı Kamu Hastaneleri bünyesinde diyaliz merkezlerinin önde gelen kuruluşu olan SBÜ Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim Araştırma Hastanesine bağlı olarak Hasköy Diyaliz merkezi Güneşevler Mah. Malazgirt Cad 128.sok no:8 Hasköy Semt Polikliniğinde, yetkin personeli ile SBÜ Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim Araştırma Hastanesi poliklinikleri desteğiyle birlikte, HBs 2, HCV 1 toplamda 31 hemodiyaliz makinesi ile hizmet vermektedir.

Haftanın 6 günü (Pazartesi-Salı-Çarşamba-Perşembe-Cuma Cumartesi) 07:00-17:00  saatleri arasında hizmet vermektedir. Belirli güzergâhlarda, hasta ulaşım servis hizmetimiz mevcuttur.Hizmet veremediğimiz Ankara içi güzergahlara uygun olmayan hastalar için Büyükşehir Belediyesi yada ikamet ettikleri İlçe Belediye servis araçlarından destek alınmaktadır.

Merkezimizden faydalanmak isteyen hastalar eğer başka bir merkezde takipli hemodiyaliz hastası iseler; merkezlerinden alacakları epikriz raporu ile veya yeni tanı böbrek hastaları iseler SBÜ Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim Araştırma Hastanesi Nefroloji bölümünde muayene olduktan sonra alacakları rapor ve T.C. nolu resmi kimlik ile merkezimize başvurabilirler. 

Hastalarımızın Nefroloji veya diyaliz harici sağlıkla ilgili sorunları SBÜ Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim Araştırma Hastanesine ilgili poliklinikleri ile görüşülerek giderilmeye çalışılmaktadır.

Tıbbi Hizmetlerimiz

Merkezimizdeki ekibin tecrübesi, yakın takibi, etkin tedavisi ve hastaneye yatışın kolay olması nedeniyle, takipli hastalarımıza uzun ve kaliteli yaşam sürme avantajını sunmaktayız.

Uygun ve istekli olan her hastamız Böbrek Ve nakil Polikliniğine yönlendirilerek böbrek nakli kadavra listemize alınmaktadır.

Sosyal Hizmetlerimiz

Aylık vizitlere diyetisyen eşlik etmektedir.

Özellikli hastalar için sosyal hizmet uzmanı ile görüşme imkânı sağlanmaktadır.

Diyaliz Hizmetlerimiz

Nefroloji uzmanlarımızın önderliğinde, SBÜ Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim Araştırma Hastanesinin temelinde yatan disiplin, çalışkanlık ve özveri ile hastalarımızın takip – tedavilerini yürütmekteyiz. Her ayın başında yapılan kan tahlilleri sonuçlarına göre hastalarımızın tedavileri; Nefroloji uzmanlarımız, diyaliz hekimlerimiz, uzman diyetisyenlerimiz tarafından düzenlenerek, hasta veya hasta yakınlarına anlatılarak paylaşılır. Ay boyunca, düzenlenmiş tedavi ve uygulamalar güler yüzlü, hasta takiplerinde yakın ilgili, uzman hemşire kadromuzca yürütülmektedir.Hastalarımızın diyaliz giriş yöntemi olarak kullandıkları katater ya da fistül ile ilgili problemleri SBÜ Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim Araştırma Hastanesinin Girişimsel Radyoloji bölümü ile görüşülerek giderilir ve yine yeni fistül oluşumu işlemleri hastanemiz bünyesinde görüşülerek yapılmaktadır

Sağlık hizmeti sunumu sırasında hastanın fiziksel, psikolojik ve sosyal mahremiyeti düşünülerek hasta yakınları diyaliz salonlarına alınmamaktadır. Hasta yatakları arasında hasta mahremiyetini sağlayacak perde mevcuttur. Çocuk hastalar, madde bağımlıları, hamileler gibi özellikli hasta gruplarında hastanın birinci derece yakını hastanın yanına alınmaktadır.

 Hasta muayenesi paravan veya perde arkasında, üçüncü kişilerin görmesi engellenerek yapılır. Hastanın izin verdiği kişiler ve hekimin bulunmasında yarar gördüğü yakınları kalabilir. Ünitemizde, uygulama alanlarında, hasta odalarında kontrolsüz girişlerin önlenmesi gereken durumlarda kapının dışarıdan açılması engellenir.

Hastanın bedeni üzerinden yapılan tüm uygulamalarda özel mahremiyet bölgesinin açılmasını gerektiren durumlarda, olması gereken görevliler dışındakiler bu ortamda bulunulmaz.

Hastanın bize vermiş olduğu tıbbi öyküsü ve diğer konuşmaların hasta ve hekimin izini olmayan üçüncü kişiler tarafından duyulmasına izin verilmez. Hastanın tıbbi bilgileri ve öyküleri başka ilgililere aktarılırken gizlilik ilkesi korunarak gerekli özen gösterilir. Hastanemizin tüm çalışanlarının hastalarımıza özel olan bilgileri tesadüfen ya da görevleri sırasında şahit oldukları bilgileri orada kalmasına özen göstermek ve diğer ortamlara taşımamak bakımından sorumludur. Hasta dosyalarına ilgili görevliler dışında ulaşımın engellenmesi için hekim, hemşire, tıbbi sekreter tarafından gerekli önlemler alınır. Hasta dosyasını görmek isterse, hekimin izni ile bir görevli refakatinde ve yerinde görmesine izin verilebilir.

Her gelişimizde tanı ve tedavi hizmeti verilirken hastaya ait kimlik bilgilerinin doğru tanımlanması ve kimlik doğrulanması yapılarak; doğru hastaya, doğru işlem ve doğru tedavi yapılmasını sağlamak için hastanemizde hasta kabulü T.C. kimlik nolu nüfus cüzdanı veya ehliyet ile yapılır.

Doğru hastaya doğru işlemin yapılmasını sağlamak üzere, diyaliz tedavisi yapılan her hastaya kimlik tanımlayıcı kullanılır.

Teknik Özellikler                                   

Diyaliz salonlarımız; hastalarımızın konforunu arttırmak için, plazma tv, kişiye özel kulaklık gibi özelliklerle donatılmıştır.

Her seans bitiminde makinelerimize iç ve dış dezenfeksiyon işlemi yapılmaktadır.

Su sistemimiz en son teknolojiye uygundur. 

SBÜ DIŞKAPI YILDIRIM BEYAZIT EĞİTİM ve ARAŞTIRMA HASTANESİ HEMODİYALİZ HASTA BİLGİLENDİRME KİTAPÇIĞI İÇİN TIKLAYINIZ

 

                                                                                               HEMODİYALİZ NEGATİF HASTA SALONLARI 

                                        
                                                                                                      
                                                                                          HEMODİYALİZ HASTA VE REFAKATÇİ BEKLEME SALONU 

                                                    
                                                                                                                      HEMODİYALİZ HBSAG(+) SALONU
                                                 

Adres: Güneşevler Mah. Malazgirt Cad 128.sok no:8 Hasköy Semt Polikliniği-Hemodiyaliz Merkezi

Tel: 0312 596 20 00/565

Paylaş