T.C. Sağlık Bakanlığı Ankara İl Sağlık Müdürlüğü Sağlık Bilimleri Üniversitesi Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim ve Araştırma Hastanesi

CİLDİYE (DERMATOLOJİ) KLİNİĞİ Güncelleme Tarihi: 08 Nisan 2021

CİLDİYE (DERMATOLOJİ) KLİNİĞİ


 
GÖREVİ

 AD SOYAD
 
İLGİ ALANLARI

EĞİTİM VE İDARİ SORUMLU

PROF.DR. SELDA PELİN KARTAL

Sac Hastalıkları, Vıtılıgo, Dermoskopı, Dermatopatolojı, Kozmetık Dermatolojı, Psoriasis, Otoimmün Büllü Hastalıklar, Behçet Hastalığı, Mikozis Fungoides, Ürtiker

 
EĞİTİM GÖREVLİSİ
 
PROF.DR. MÜZEYYEN GÖNÜL
 Psoriasis, Behçet Hastalığı, Otoimmün Büllü Hastalıklar, Ürtiker, Mikozis Fungoides, Genodermatozlar

EĞİTİM GÖREVLİSİ

PROF.DR. ÜLKER GÜL

Psoriasis (sedef hastalığı), allerjik hastalıklar (Ürtiker, anjioödem, herediter anjioödem, kontakt dermatit, atopik dermatit, ilaç alerjileri, yama testi gibi alerji testleri), Behçet hastalığı, pemfigus vulgaris, büllöz pemfigoid, akne (sivilce, ergenlik), alopesiler (saç dökülmeleri), deri kanserleri (bazal hücreli kanser, skuamöz hücreli kanser, lenfomalar, mikozis fungoides), vitiligo,  dermatokozmetoloji (Botulinum toksini, dolgu, kimyasal peeling, mezoterapi, PRP, lazer uygulamaları) 

EĞİTİM GÖREVLİSİ

DOÇ.DR. FİLİZ CANPOLAT

Psoriasis, Saç hastalıkları, Akne, Dermatoskopi , Cinsel yolla bulaşan hastalıklar, Kozmetik Dermatoloji, Lazer tedavisi

EĞİTİM GÖREVLİSİ

DOÇ. DR. HATİCE ATAŞ

  Psoriasis vulgaris, Dermatoskopi

EĞİTİM GÖREVLİSİ

DOÇ. DR. BENGÜ ÇEVİRGEN CEMİL

 Psoriasis vulgaris, Akne vulgaris, Dermatoskopi

UZMAN

UZM. DR.HAVVA KAYA AKIŞ

 Psoriasis vulgaris, Dermatoskopi
 

UZMAN

UZM. DR. DAMLA ATACAN

 Dermatoloji

UZMAN

 
UZM.DR. SİNEM AYŞE ÖRNEK ÖZDEMİR
 
Dermatoloji

UZMAN

UZM. DR.OKAN YEŞİLLİ


Dermatoloji
 
UZMAN
 
UZM.DR. CANAN ARI

 
Dermatoloji

UZMAN
 
UZM.DR. DERYA YAŞAR
 

UZMAN
 
UZM.DR.GAMZE TAŞ AYGAR
 
   


ASİSTAN DOKTORLARIMIZ:

Asistan

Beyza Nur

DEVECİ

Asistan

Melis

BAL

Asistan

Volkan

BURAN

Asistan

Hediye Rana

ALPDEMİR (GÜMÜŞDAĞ)

Asistan

Merve

EKREN

Asistan

Tuğcan

YÜKSEK

Asistan

Durdu Simge

ÜNAL

Asistan

Tuğba

ATAK

Asistan

Bengü Reyhan

BOTSALI

Asistan

Esra

ÖZKÜRKÇÜ

Asistan

Lütfi

IŞIK

Asistan

Tunahan

İNAN

Asistan

Muharrem Çağatay

SÜRAVMevki Ek Binasındaki yataklı servisimiz 
 Mevki Ek Binasındaki yataklı servisimizde klinik çalışanlarımız 

Mevki Ek Binasında servisimizdeki çift başlıklı eğitim mikroskobu


Kist EksizyonuTırnak çekimi ve yatak onarımı


Kriyoterapi uygulaması


Radyofrekans cihazıMevki Ek Binasında servisimizdeki bilgisayarlı dermoskopi ünitesi

Mevki Ek Binasında servisimizdeki lazer ünitesiLazer ünitesinde vasküler lazer uygulamasıMevki Ek Binasında kozmetik ünitemizde iğnesiz mezoterapi uygulaması
Kozmetik ünitesinde saç dökülmesi için iğneli mezoterapi uygulamasıRP hazırlığının yapıldığı santrifüj cihazıKliniğimiz Dışkapı SSK hastanesinin kurulduğu 1964 yılında Klinik Şefi Dr. İbrahim BADAL tarafından kurulmuştur. Daha sonra Dr. Memduh HIZAL görev yapmış, Dr. Fatma Eskioğlu ve Dr. Rüstem Şaşmaz hocalarımız kliniğimizin eğitimini devam ettirmişler ve pek çok asistan yetiştirmişlerdir. Kliniğimize emeği geçmiş hayatta olmayan hocalarımızı rahmetle, hayatta olanları saygı ve sevgiyle anıyoruz.

Deri ve Zührevi Hastalıklar kliniği olarak hastalarımıza yataklı servisimizle ve polikliniklerimizle hizmet vermekteyiz. Kliniğimizin yataklı servisi Mevki Ek Binasında yer almaktadır ve 16 yatak kapasitesine sahiptir. Mevki Ek binasında ayrıca PUVA odası, lazer ve kozmetik ünitesi de bulunmaktadır.

Kliniğimizin Dışkapı merkezde (H blokta) biri Özel Poliklinik olmak üzere 3 adet merkez polikliniği, Mevki ek binasında 2 adet, Hasköy’de 1 semt polikliniği bulunmaktadır. Toplam günlük bakılan hasta sayımız 550-600 hastayı bulmaktadır.

Dışkapı H blokta yer alan özel polikliniğimizde ise Psoriasis (sedef), Behçet hastalığı, Mikozis Fungoides, Otoimmun Büllü Hastalıklar (pemfigus, büllöz pemfigoid) ve Hidraadenitis Supurativa gibi kronik, takip gerektiren hastalıkların dosyalama sistemi ile takibi yapılmaktadır.

Polikliniklerimizde muayene olan hastalarımıza gerekli görüldüğünde Dışkapı H bloktaki müdahale odamızda

Deri biyopsisi

Kriyoterapi

Elektrokoterizasyon

İntralezyonel enjeksiyon

Mantar arama

Tzanck yayması

Wood ışığı muayenesi

Paterji testi

Yama testi uygulamaları

yapılmaktadır.


 

Mevki Ek Binasında yer alan


 • Fototerapi ünitesinde Darbant UVB, PUVA tedavisi ve Lokal PUVA uygulamaları yapılmaktadır.
 • Lazer ünitesinde vasküler lezyonu olan hastalara ND yag lazer uygulaması ile tedavi hizmeti verilmektedir.
 • Kozmetik ünitemizde ise
 • İğneli ve iğnesiz mezoterapi ( saç dökülmesi , yüz gençleştirme , leke tedavisi , skar tedavisi , bölgesel incelme ve selülit tedavisi)
 • PRP (plateletten zengin plazma ; yüz gençleştirme ve saç dökülmesi )
 • Botilinum toksin uygulaması( terleme ,gençleştirme ,kırışıklık önleme )
 • Dermapen – Dermaroller uygulamalar
 • Bilgisayarlı dermatoskopi ünitesi  ile nevüs (ben) takibi yapılabilmektedir


Ayrıca kliniğimizde tırnak çekimi , tırnak yatağı revizyonu , nevüs ve kist eksizyonu, gerekli görüldüğünde eksizyonel ve insizyonel deri biyopsisi de uygulanmaktadır.


Kliniğimizin İstatistiksel Analiz Raporu:2016 yılına ait Dermatoloji Kliniğinin Analizi:

Toplam Poliklinik Sayısı: 161890

Aylık ortalama poliklinik sayısı: 13490

Yatan Hasta Sayısı: 523

 Doluluk oranı %85

Yılda yapılan kriyoterapi uygulama sayısı: 7000

Yılda yapılan koter uygulama sayısı: 3000

Yılda alınan biyopsi sayısı: 4800

Yılda yapılan intralezyonel enjeksiyon uygulama sayısı: 4800

Yılda yapılan yama testi sayısı: 500

Yılda yapılan lazer uygulama sayısı: 800

Klinik İş Akış Süreci:

Polikliniklerde hasta kayıtları resmi kayıt bölümünden yapılır ve 08:00-17:00 saatleri arasında uzman doktorlarca ya da uzman doktorun eşliğinde  asistan hekimlerle  birlikte poliklinik hizmeti verilir. Hastalara, yapılan dermatolojik muayene ve yardımcı tanı yöntemleri sonucuna göre; medikal tedavi gerekli görülürse tetkik ve konsültasyon istenir  ya da küçük cerrahi işlemler yapılarak cerrahi tedavi uygulanır. İşlem yapılması gereken hastalara müdahaleler, randevu verilmeden aynı gün içinde yapılmaktadır. İşlem odasında yapılan müdahaleler öncesi işlem  hastaya anlatılır ve aydınlatılmış onam formu imzalatılır. Özel takip gerektiren kronik hastalığı olanlar, dosya kaydı ve takibi yapılmak üzere özel polikliniğe yönlendirilir.

Serviste yatarak izlenmesi gereken hastalar yatak uygunluk durumuna göre aynı gün yatırılır veya yatış randevusu verilerek   sırasına göre hastalar çağrılır. Yatışı yapılan hastanın ayrıntılı anamnezi alınıp tüm sistemik muayeneleri yapılır ve hastanın dosyasına işlenir. Hemşire tarafından ön değerlendirme formu doldurulur dosyası düzenlenir. Hasta yatışı yapıldığı an hastanın tanıtım barkodunu içeren bilekliği hastanın koluna takılır. Klinik asistanları her sabah 08.00-09.00 arasında hastalara vizit yaparak progresleri düzenleyerek klinik vizitine hazırlık yaparlar. Her sabah saat 09.00-10.00 arasında Eğitim sorumlusu gözetiminde eğitim görevlisi, klinik uzmanları ve asistan doktorlar ile  klinik viziti yapılır. Hastanın doktoru tarafından verilen tedavisi, uygun olarak  hemşireler tarafından yürütülür. Doktorun istediği tetkikler bilgisayardan doktor tarafından istenir.  Tetkikler hemşire tarafından alınır ve ilgili laboratuara gönderilir. Uygulanacak ilaçlar doktor tarafından bilgisayardan istenir. İlaçlar hemşire tarafından eczaneden alınır ve uygulanır.

Klinik Eğitim Programı:

Kliniğimizde her Salı ve Perşembe günleri 12:15 -13.15  arasında tüm klinik doktorlarının katıldığı seminer, derleme ve olgu sunumu, tanınız nedir sunumu ve klinik araştırmaların tartışıldığı eğitimler yapılmaktadır

Vizit sırasında hasta başı eğitimler yapılmakta  ve vizit sonrası klinik asistanları ile yatan hastaların tanı ve tedavi konuları tartışılmaktadır.


Asistan eğitiminin bir parçası olarak yılda 4 ila 6 kez asistan değerlendirme sınavları yapılmaktadır


Uzmanlık sınavına girecek asistan ile sınav öncesi yaklaşık 2 ay süre ile sınava hazırlık amacıyla genel dermatoloji tekrarı yapılmaktadır

Akademik çalışmalar

2016 -2017 temmuz ayına kadar toplam 18 adet pubmedde yayınlanmış yayınımız bulunmaktadır. Yurt içi ve yurt dışı tüm kongrelere sözel ya da poster bildirileri ile ya da hocalarımızın bilimsel oturumlardaki konuşmaları ile katılım yapılmaktadır. ‘2016-2017 Temmuza kadar yurt dışı kongrelerde toplam  32 adet ve yurt içi kongrelerde toplam 30 adet sunum yapılmış ve bazıları ödül almıştır.


Klinik olarak sahip olduğumuz avantajlar

 • Doktorlarımız ve hastalarımız için hergün tüm polikliniklerimizde bakılan yaklaşık 600 hasta ve yataklı ünitemiz ile çok fazla sayıda tanı, takip ve tedavi imkanı sağlanmaktadır. Tüm güncel tedaviler takip edilerek kliniğimizde uygulanmaktadır.
 • Hem uzman  hem de asistan doktorların hem yurt içi hem de yurtdışı kongrelere katılımları sağlanarak kendilerini geliştirmelerine olanak verilmektedir.
 • Tüm doktorların araştırma, kongre bildirisi  ve yayın yapmaları teşvik edilmektedir.
 • Kliniğimiz pek çok hastanede bulunmayan cihazlara (lazer, bilgisayarlı dermoskopi, radyofrekans, dermapen ve iğnesiz mezoterapi cihazı gibi) sahiptir
 • Kliniğimizde yine çok az hastanede yapılan Tzanck smear, botulinum toksin uygulaması, mezoterapi ve PRP gibi uygulamalar yapılabilmektedir.
 • Çevre illerden hatta uzak illerden hasta refere edilen bir klinik durumundayız.

Tüm klinik çalışanları olarak referans klinikler arasında olmaktan mutlu ve gururluyuz. Daha kaliteli hizmet sunabilmek için elimizden geleni yapmaya kararlıyız

Kliniğimizin pubmedde yayınlanmış yazıları

1: Gönül M, Ayvaz HH, Ataş H, Gökçe A, Köklü NÖ. A rare cause of alopecia:

Lipedematous alopecia. Australas J Dermatol. 2017 Jul 10. doi: 10.1111/ajd.12689.[Epub ahead of print] PubMed PMID: 28691318.

2: Ataş H, Gönül M. Insulin resistance, diabetes mellitus and thyroid dysfunction in patients with palmoplantar pustulosis: a case-controlled study. Postepy Dermatol Alergol. 2017 Jun;34(3):268-272. doi: 10.5114/pdia.2016.61630. Epub 2017 May 29. PubMed PMID: 28670258; PubMed Central PMCID: PMC5471368.

3: Ataş H, Kocabıyık M, Gönül M, Öztürk Y, Kavutçu M. Usefulness of ischemia-modified albumin in predicting oxidative stress in patients with vitiligo. Biomark Med. 2017 May;11(6):439-449. doi: 10.2217/bmm-2016-0259. Epub 2017 Jun 9. PubMed PMID: 28598198.

4: Ataş H, Gönül M. Increased Risk of Metabolic Syndrome in Patients with

Vitiligo. Balkan Med J. 2017 May 5;34(3):219-225. doi: 10.4274/balkanmedj.2016.1005. Epub 2017 Apr 6. PubMed PMID: 28443562; PubMed Central PMCID: PMC5450861.

5: Ataş H, Gönül M. Evaluation of the Efficacy of Cryosurgery in Patients With Sebaceous Hyperplasia of the Face. J Cutan Med Surg. 2016 Dec 1:1203475416685076. doi: 10.1177/1203475416685076. [Epub ahead of print] PubMed PMID: 28300439.

6: Gönül M, Keseroglu H, Hacınecipoğlu F. A case of methotrexate intoxication in  a patient with psoriasis who drank beetroot juice during methotrexate treatment.  Clin Exp Dermatol. 2016 Dec;41(8):893-895. doi: 10.1111/ced.12930. Epub 2016 Oct  19. PubMed PMID: 27859605.

7: Gonul M, Benar H, Gokce A. Multiple eruptive milia on scalp. J Eur Acad Dermatol Venereol. 2016 Nov;30(11):e170-e172. doi: 10.1111/jdv.13476. Epub 2015 Nov 9. PubMed PMID: 26551833.

8: Gönül M, Özenergün Bittacı A, Ergin C. Omalizumab-induced triphasic anaphylaxis in a patient with chronic spontaneous urticaria. J Eur Acad Dermatol Venereol. 2016 Nov;30(11):e135-e136. doi: 10.1111/jdv.13439. Epub 2015 Oct 7. PubMed PMID: 26446412.

9: Cemil BC, Ayvaz HH, Ozturk G, Ergin C, Akıs HK, Gonul M, Arzuhal E. Effects of isotretinoin on body mass index, serum adiponectin, leptin, and ghrelin levels in acne vulgaris patients. Postepy Dermatol Alergol. 2016 Aug;33(4):294-9. doi: 10.5114/pdia.2016.56928. Epub 2016 Aug 16. PubMed PMID: 27605902; PubMed Central PMCID: PMC5004210.

10: Ergin C, Çorum Şirin S, Gönül M, Aksoy Khurami F. Generalized follicular mucinosis treated with narrow band ultraviolet B radiation. Kaohsiung J Med Sci. 2016 Aug;32(8):434-5. doi: 10.1016/j.kjms.2016.04.002. Epub 2016 May 12. PubMed PMID: 27523458.

11: Ataş H, Cemil BÇ, Kurmuş GI, Gönül M. Assessment of systemic inflammation with neutrophil-lymphocyte ratio in lichen planus. Postepy Dermatol Alergol. 2016 Jun;33(3):188-92. doi: 10.5114/pdia. 2016.56930. Epub 2016 Jun 17. PubMed PMID: 27512353; PubMed Central PMCID: PMC4969409.

12: Atacan D, Ergin C, Çelik G, Gönül M, Adabağ A. Oral isotretinoin: A new treatment alternative for generalized lichen amyloidosis. Australas J Dermatol. 2016 Aug;57(3):246-7. doi: 10.1111/ajd.12316. PubMed PMID: 27469487.

13: Keseroglu HO, Taş-Aygar G, Gönül M, Gököz O, Ersoy-Evans S. A case of bullous pemphigoid induced by vildagliptin. Cutan Ocul Toxicol. 2017 Jun;36(2):201-202. doi: 10.1080/15569527.2016.1211670. Epub 2016 Aug 11. PubMed PMID: 27460861.

14: Gönül MZ, Keseroglu HO, Ergin C, Özcan I, Erdem Ö. Bullous pemphigoid successfully treated with omalizumab. Indian J Dermatol Venereol Leprol. 2016 Sep-Oct;82(5):577-9. doi: 10.4103/0378-6323.183628. PubMed PMID: 27297272.

15: Gençler B, Gönül M. Cutaneous Side Effects of BRAF Inhibitors in Advanced Melanoma: Review of the Literature. Dermatol Res Pract. 2016;2016:5361569. doi: 10.1155/2016/5361569. Epub 2016 Mar 3. Review. PubMed PMID: 27042173; PubMed Central PMCID: PMC4794559.

16: Gönül M, Bilen G, Gökce A, Alper M. A case of papular elastorrhexis. Postepy  Dermatol Alergol. 2016 Feb;33(1):70-2. doi: 10.5114/pdia.2016.57766. Epub 2016 Feb 29. PubMed PMID: 26985184; PubMed Central PMCID: PMC4793062.

17: Ataş H, Gönül M, Koyuncu D, Alper M. Pityriasis rotunda: a case from Turkey. Int J Dermatol. 2016 Jun;55(6):e362-4. doi: 10.1111/ijd.13190. Epub 2015 Dec 23.  PubMed PMID: 26695453.

18: Ataş H, Cemil BC, Canpolat F, Gönül M. The Effect of Colchicine on Mean Platelet Volume in Behcet's Disease. Ann Clin Lab Sci. 2015 Fall;45(5):545-9. PubMed PMID: 26586706.

19: Gönül M, Atay S, Cemil BC, Akış HK, Gökçe A. A case of unilateral linear lichen planus: related to orthopedic prosthesis or not? Postepy Dermatol Alergol. 2015 Aug;32(4):310-1. doi: 10.5114/pdia.2015.48046. Epub 2015 Aug 12. PubMed PMID: 26366158; PubMed Central PMCID: PMC4565834.

20: Ünal E, Gönül M, Çakmak S, Yalçınkaya Iyidal A, Kılıç A, Gül Ü, Doner P. Serological test results of sexually transmitted diseases in patients with condyloma acuminata. Postepy Dermatol Alergol. 2015 Aug;32(4):286-9. doi: 10.5114/pdia.2015.48065. Epub 2015 Aug 12. PubMed PMID: 26366153; PubMed Central  PMCID: PMC4565835.

21: Baysak S, Gönül M, Atacan D, Ergin C. A Case Report of Allergic Contact Dermatitis due to Mandragora Radix. Case Reports Immunol. 2015;2015:591438. doi:  10.1155/2015/591438. Epub 2015 Aug 4. PubMed PMID: 26347280; PubMed Central PMCID: PMC4539445.
22: Gönül M, Unal E, Iyidal AY, Çakmak S, Kılıç A, Gul U, Doner P. Mucocutaneous warts in Middle Anatolia, Turkey: clinical presentations and therapeutic approaches. Postepy Dermatol Alergol. 2015 Jun;32(3):179-83. doi: 10.5114/pdia.2015.48054. Epub 2015 Jun 15. PubMed PMID: 26161058; PubMed Central PMCID: PMC4495115.
23: Ergin C, Acar M, Kaya Akış H, Gönül M, Gürdal C. Ocular findings in alopecia areata. Int J Dermatol. 2015 Nov;54(11):1315-8. doi: 10.1111/ijd.12897. Epub 2015 Jul 3. PubMed PMID: 26147700.
24: Ataş H, Cemil BÇ, Gönül M, Baştürk E, Çiçek E. Serum levels of homocysteine, folate and vitamin B12 in patients with vitiligo before and after treatment with narrow band ultraviolet B phototherapy and in a group of controls. J Photochem Photobiol B. 2015 Jul;148:174-180. doi: 10.1016/j.jphotobiol.2015.04.005. Epub 2015 Apr 17. PubMed PMID: 25941975.
25: Bulur I, Keseroglu HO, Saracoglu ZN, Gönül M. Symmetrical drug-related intertriginous and flexural exanthema (Baboon syndrome) associated with infliximab. J Dermatol Case Rep. 2015 Mar 31;9(1):12-4. doi: 10.3315/jdcr.2015.1190. eCollection 2015 Mar 31. PubMed PMID: 25932057; PubMed Central PMCID: PMC4410885.
26: Gönül M, Gül Ü, Kılıç A, Soylu S, Koçak O, Demiriz M. A case of pachyonychia congenita with unusual manifestations: an unusual type or a new syndrome? Int J Dermatol. 2015 Mar;54(3):334-7. doi: 10.1111/j.1365-4632.2012.05851.x. Epub 2013 Oct 29. PubMed PMID: 25713981.
27: Benar H, Gönül M. A case of ectopic cilia. J Eur Acad Dermatol Venereol. 2016 Mar;30(3):532-3. doi: 10.1111/jdv.12930. Epub 2014 Dec 22. PubMed PMID: 25530183.
28: Yayla D, Külcü Çakmak S, Oğuz ID, Gönül M, Ozhamam E, Colak A, Gül U. Two cases of unilateral lichen planus following the lines of blaschko. Ann Dermatol.  2014 Oct;26(5):636-8. doi: 10.5021/ad.2014.26.5.636. Epub 2014 Sep 26. PubMed PMID: 25324660; PubMed Central PMCID: PMC4198595.
29: Gönül M, Külcü Çakmak S, Ozcan N, Oğuz ID, Gül U, Bıyıklı Z. Clinical and laboratory findings of pigmented purpuric dermatoses. Ann Dermatol. 2014 Oct;26(5):610-4. doi: 10.5021/ad.2014.26.5.610. Epub 2014 Sep 26. PubMed PMID: 25324654; PubMed Central PMCID: PMC4198589.
30: Gönül M, Cevirgen Cemil B, Keseroglu HO, Kaya Akis H. New described dermatological disorders. Biomed Res Int. 2014;2014:616973. doi: 10.1155/2014/616973. Epub 2014 Aug 28. Review. PubMed PMID: 25243162; PubMed Central PMCID: PMC4163364.
31: Kurmuş GI, Gönül M. Chronic radiodermatitis developing after iridium-192 exposure: a case report. Cutan Ocul Toxicol. 2015;34(3):242-4. doi:10.3109/15569527.2014.944648. Epub 2014 Sep 8. PubMed PMID: 25198404.
32: Gönül M, Gönül E. A case of multiple bone fractures due to the use of topical corticosteroid therapy for psoriasis. J Dermatolog Treat. 2015 Jun;26(3):215-6. doi: 10.3109/09546634.2014.933164. Epub 2014 Jun 20. PubMed PMID: 24913132.
33: Ataş H, Cemil BÇ, Gönül M, Baştürk E, Çiçek E. Serum levels of homocysteine,folate and vitamin B12 in patients with vitiligo before and after treatment with narrow band ultraviolet B phototherapy and in a group of controls. J Photochem Photobiol B. 2015 Jul;148:174-180. doi: 10.1016/j.jphotobiol.2015.04.005. Epub 2015 Apr 17. PubMed PMID: 25941975.
34: Cemil BC, Cengiz FP, Atas H, Ozturk G, Canpolat F. Sex hormones in male
psoriasis patients and their correlation with the Psoriasis Area and Severity Index. J Dermatol. 2015 May;42(5):500-3. doi: 10.1111/1346-8138.12803. Epub 2015 Feb 27. PubMed PMID: 25728622.


 

Kozmetik Uygulamalar

MEZOTERAPİ 


Genellikle yaşlanmış deri hücrelerinin yenilenmesi, derinin parlaklığının artması ve deri üzerindeki hücrelerin daha sıkı bir yapıya kavuşmasını sağlamak amacı ile yapılan bir tedavi yöntemidir. Mezoterapi, orta deri tedavisi anlamına gelen yunanca bir kelimedir. Bu ismin verilmesinin sebebi, tedavide kullanılan ilaç ve vitaminlerin orta deriye iğne ile enjekte edilerek yapılmasıdır. Problemin olduğu bölgeye uygun solüsyonlar hazırlanarak işlem uygulanır. Bu şekilde o bölgedeki kan dolaşımı, lenfatik dolaşım ve immün cevap düzenlenir.  A, C ve E vitaminleri, bu tedavi yönteminde kullanılan vitaminlerdir. Bu vitaminlerin depolanması yapılır ve deri üzerindeki köklere enjekte edilir. Bunlar dışında minoksidil finasterid, ginko biloba gibi maddeler de mezoterapi içeriğinde yer alır.

Mezoterapinin başlıca kullanıldığı tedaviler şunlardır:

 • Saç Dökülmesi Tedavisi
 • Leke Tedavisi
 • Kırışıklık Tedavisi
 • Zayıflama Tedavisi
 • Selülit Tedavisi

 


 

Hastanemizde Nd:YAG lazer ile kılcal damar tedavisi yapılmaktadır

Nd:YAG ile lazer nedir?

Nd:YAG lazer 1064 nm. Dalga boyunda, damar tedavisinde kullanılan bir lazerdir.

Nasıl etki eder?

NdYAG lazer seçici bir şekilde damarlarda bulunan hemoglobini hedefler. Böylece etraf dokuya zarar vermez. Kılcal damar tedavisinde bu nedenle tercih edilir.

Nerelerde Kullanılır?

Özellikle yüz bölgesinde olmak üzere tüm vücutta bulunan ince kılcal damarlarda tedavi amaçlı kullanılır.

Yüzdeki kılcal damarlar kimlerde görülür?

Genellikle açık tenli insanlarda ortaya çıkar. Bazen de bazı hastalıklarda görülür. Bunlar; güneş ışınlarının hasarına, rozase hastalığına, metabolik ve romatizmal hastalıklara, aşırı östrojen, alkol, kronik kortizon kullanımı, travma veya genetik hastalıklara bağlı olabilir. Burun ameliyatlarından sonra burunda kılcal damarlarda artış olabilir.

Nasıl bir işlem yapılır?

Hasta ve hekim lazer ışığını geçirmeyen özel bir gözlük kullanır. Uygulamanın kaçıncı seans olduğu, damarın çapı, uygulanan bölge gibi birçok değişkene göre lazer dozu dermatoloji uzman hekimi tarafından ayarlanır ve kılcal damarlara lazer ışığı atımı yapılır. Tedavi sırasında geçici olarak damarların kaybolması ve renk değiştirmesi lazerin etkili olduğu anlamına gelir.

Lazerle kılcal damar tedavisi kaç seans sürer?

Kılcal damar tedavisi yaptıranlar seans sayıları ve neticeler kılcal damarın cinsi, kalınlığı, yerleşimi ve nedenine göre değişir. Genellikle 4-6 seans arasıdır. Seans aralıkları genellikle 4 hafta olmakla birlikte hekim tarafından ayarlanır.

Yan etkileri nelerdir?

İşlem esnasında hafif bir acı hissi olur, işlem sonrası hafif kızarıklık ve şişlik görülebilir. Uygun dozlarda yapıldığında yanık ya da iz kalması beklenmez.

Lazerle yüzdeki kılcal damar tedavisinden sonra nelere dikkat edilmelidir?

Kılcal damar tedavisi yaptıranlar işlem sonrası güneş koruyucu kullanmalıdır. Güneş koruyucu kullanmanın dışında, yaz aylarında güneşin dik olduğu öğlen saatlerinde güneş altında kalmamalı, şapka kullanmalı ve gölgede kalmaya özen göstermelidirler.

 


 

PRP TEDAVİSİ

PRP Nedir?

PRP, kısaltmasının açılımı İngilizce ‘Platelet Rich Plasma’ Türkçe çevirisiyle trombosit yönünden zenginleştirilmiş kan plazmasıdır. Tıpta farklı alanlarda kullanımı olan PRP, estetik dermatoloji alanında çeşitli saç ve deri sorunlarının tedavisi ve deri gençleştirme amaçlarıyla uygulanmaktadır. Bu yöntem yabancı bir madde kullanılmaması nedeniyle her hangi bir alerji ya da yan etki riski taşımamaktadır. PRP ilk olarak Japonya’da yapılan araştırmalar sonrası geliştirilmiş ve uygulanmış, devamında İspanya ve Amerika’da da kullanılmaya başlanmıştır

PRP Hazırlanması ve Uygulaması

İnsan kanının bir milimetresinde ortalama olarak 190.000-210.000 arası trombosit bulunur. Kan kimyasının diğer bileşenlerinin, santrifüj işlemiyle izole edilmesi sonucu elde edilen trombosit yönünden zengin sıvıya PRP adı verilir. Özel kitlerle elde edilen PRP deki trombosit yoğunluğu kanımızdan 3-4 kat daha fazladır. PRP uygulamasında özel kit kullanmamızın amacı kanımızda bulunan trombositleri yoğunlaştırabilmek; PRP’nin tek kullanımlık enjektörler ve tüplerle hazırlanmasını sağlayıp enfeksiyon riskini ortadan kaldırmaktır. Elde ettiğimiz plazmada trombosit yoğunluğu en az 1,2 milyon olmalıdır. Aksi halde PRP tedavisiyle amaçladığımız iyilik halini elde edemeyiz.

PRP uygulaması  elde edilen bu serumun kişinin ihtiyacı olan bölgeye enjeksiyon yöntemiyle geri verilmesi işlemidir. Öncelikle kişinin kanı bu işlem için özel hazırlanmış tüp içerisine alınır. Sonra santrifüjden geçirilerek trombosit yönünden zenginleştirilmiş plazma ayrıştırılır. Son olarak bu plazma, kanın alındığı kişiye, istenilen bölgeye cilt altına enjekte edilir.  Amacımız büyüme faktörlerinin etkisiyle iyileştirme sürecini başlatmaktır. PRP, lokal enjeksiyon şeklinde uygulanabileceği gibi dermapen ya da dermaroller gibi işlemlerle birlikte de uygulanabilir. PRP uygulaması sonrası hasta anında normal hayata dönebilir.

PRP Kullanım Alanları

Yüz bölgesinde kullanımı:

– Kırışıklık
-İnce ve derin çizgiler
-Cilt lekeleri
-Çatlaklar (stria)
-Deri renginde solgun ve mat görüntü
-Cildin aşırı yağlı olması
-Kuruluk, matlık ve pullanma problemleri
-Kollajen ve elastin kaybı
-Ciltte sıkılığın kaybolması gibi cilt problemlerini ve yaşlanma belirtileri

Saçlı deride kullanımı:

-Saç dökülmesini kontrol altına alır.
-Saçların kopmasını ve kırılmasını azaltır.

PRP’nin Etkisi

PRP, uygulandığı andan itibaren etki etmeye başlar. Ortalama 2-4 ay arası süreçte maksimum etki gözlenir. Genellikle ayda bir seans olacak şekilde kişinin ihtiyacına göre 3-4 seans tekrarlandıktan sonra bu şekilde uygulamanın her sene tekrar edilmesi tavsiye edilir. Tekrar seansları uygulamanın etkisini artıracaktır.

PRP Tedavisinin Yan Etkisi Var mıdır?

Uzman doktorlarca doğru şekilde uygulanan PRP tedavisinin herhangi bir yan etkisi olmadığı bilinmektedir. PRP’nin kişinin kendi kanından elde edilmesi dolayısıyla alerji riski taşımaz. Uygulama sonrası bölgede enjeksiyona bağlı hafif kızarıklıklar ve morluklar görülebilir.

PRP Kimlere Uygulanmamalıdır?

PRP uygulaması yaptırmadan önce uzman doktorunuz tarafından bu konuda gerekli tetkikler ve analizler yapılır. Pıhtılaşma bozukluğu olan kişilerde, kan sulandırıcı etkisi olan ilaç kullanan kişilerde, karaciğer hastalığı ve otoimmün hastalığa sahip olanlara yapılması önerilmez.

 


 

MEZOLİFT

Kırışıklık tedavisi için yapılan mezoterapi işlemine mezolift denir. Mezolift, kelime olarak cilt germe anlamına gelmektedir. Mezolift;  yaşlanmayı geciktirici (anti-aging) uygulamaları ve yaşlanma süreci içinde meydana gelmiş olan kırışıkların giderilmesi amaçlı uygulamaları içerir.

Bu amaçla mezolift

 • yüz,
 • boyun,
 • dekolte bölgesi ve
 • el sırtlarına uygulanabilir.

Özellikle orta yaş ve üstündekilerde, sigara kullananlarda, güneşin zararlı etkilerine maruz kalmış, yıpranmış ve bakımsız ciltlerde, beslenmesine dikkat etmeyenlerde ve kuruluk veya sarkma gibi yakınması olan kişilerde mezoliftin iyileştirici etkisi çok belirgindir.

Ayrıca ciltte yıpranma etkileri henüz başlamadan, kırışıklık ve çizgiler henüz oluşmadan düzenli olarak mezolift uygulaması, cildin olduğundan daha genç, canlı ve sağlıklı görünmesini sağlar.

Tedavinin ilk aşamasında profesyonel bir cilt temizliği ve antisepsi ardından, ağrı eşiği düşük hastalarda bir krem yardımıyla lokal anestezi sağlanır. Bunun ardından cildin ihtiyacına göre farklı ürünlerden oluşan karışımlar cilde küçük iğnelerle enjekte edilir.

Bu uygulamanın sıklığı, kişiye göre değişmekle birlikte haftada bir kez yapılan toplam 5-6 seans genellikle yeterli olur. Seans sayısı tıbbi duruma göre değişebilmektedir. 6 ayda bir tek seans uygulamayla kalıcılık korunur.

Yan etki olarak enjeksiyon yerinde geçici kızarıklık ve morluklar oluşabilir.

ZAYIFLAMA VE  SELLÜLİT  TEDAVİSİNDE MEZOTERAPİ

Bölgesel zayıflama ve sellülit tedavisinde mezoterapi sıklıkla uygulanmaktadır. Mezoterapi ile selülit tedavisi etkin bir şekilde gerçekleştirilebilir ve sonuçta, deride portakal kabuğu görünümünde ve  yağ dokusunda azalma sağlanır.

Mezoterapi uygulamasında hazırlanan karışımın temel etkisi, deri içerisindeki dolaşımın artırılması ve bağ dokusunun güçlendirilmesine dayalı bir mekanizma oluşturarak selülit ve yağ problemini ortadan kaldırmaktadır.

 • Tüm vücutta
 • ellerde,
 • çenede,
 • kollarda,
 • bacakta,
 • karın,
 • bel,
 • basen,
 • saç ve
 • yüzde güvenle uygulanabilir.

Sellülitin derecesine göre yaklasık 8-30 seans arasında yapılabilir. Haftada 1-2 kez yapilan bu enjeksiyon yaklasik 10 dakikada tamamlanir.  Sellülit tedavisi tamamlandiktan sonra 2’ser aylık ara ile tek seans mezoterapi, sellülitin tekrarlanmamasi açısından önemlidir. Bölgesel incelme amacıyla yapılan enjeksiyonlar ortalama 10-30 seans arasındadır. 3 ayda bir kontrol edilmelidir.

Mezoterapi uygulamasının en sık görülebilecek yan etkisi küçük kızarıklar ve morluklar olabilmektedir. Morluklar uygulama sonrası 5-7 günde ortadan kaybolmaktadır.

Mezoterapi tedavisi uygulanırken spor ve diyet yapmak tedaviden alınacak sonucu olumlu yönde etkiler. Selülit için uygulama yapıldıysa selüliti arttıracak diüretiklerden yani özellikle kafein ihtiva eden çay, kahve ve koladan, yüksek kalorili gıdalardan uzak durulmalıdır.

Mezoterapi tedavisi

 • kalp hastalarında,
 • gebelerde,
 • emzirenlerde,
 • kan sıvılaştırıcı ilaç kullananlarda,
 • şeker ve böbrek hastaları ile
 • kanser hastalarında yapılmaz.

 


 

SAÇLI DERİ MEZOTERAPİSİ

Genel ve erkek tipi saç dökülmesi olan hastalara saç dökülmesini durdurmak; ayva tüylerini kuvvetlendirip koyu siyah kıllara dönmesini sağlamak ve yeni kıl çıkışını uyarmak için yapılan tedavidir. Uygulama öncesinde hastalar saçlarını yıkamalıdır. Saçlı deri dezenfeksiyonu sağlandıktan sonra gerekli ürünler küçük iğneler yardımıyla enjekte edilmektedir.

Uygulamadan 24 saat önce ve sonrasında boya, röfle gibi uygulamalardan kaçınılmalıdır. 24 saat sonrasına kadar saçlar yıkanmamalıdır.

Ortalama 3- 4 seans sonrasında saçlarda dökülme azalmaktadır. Tedavi devamında ise saç tellerinde kuvvetlenme, saçlarda gürleşme ve yeni saç çıkması sağlanmaktadır. Bu tedavi yönteminde kesin sonuç, yaklaşık 1-2 hafta ara ile yapılan 6-8 seans arasında alınır. Seans geçişlerinde normal yaşantıya devam edilir. Hayatın doğal akışını sıkıntıya sokacak durumlar, bu tedavi yönteminde söz konusu değildir. Bu noktada tek sıkıntı, derisi hassas olan kişilerde ortaya çıkar. Uygulama esnasında, deri üzerinde beliren bazı kızarıklar olacaktır. Tedavi sonucu oluşan canlılık ve iyilik halinin korunması için 3-6 ayda bir tekrarı önerilmektedir.

İşlem sonrasında baş ağrısı görülebilir. İşlem sonrasında uygulama yapılan bölgede morluk görülebilir. Çok nadirde olsa allerji vakaları bildirilmiştir.

Hamilelere, emzirenlere, yapılacak bölgede enfeksiyonu olanlara ve kan sulandırıcı ilaç kullananlara mezoterapi uygulanmaz.

Paylaş